menu
wyszukaj
zamknij
Egipt

Informacje – ogólne

Stolica: Kair
Ludność: 81 mln
Pow: 1 001 450 km2
Język urzędowy: arabski
Waluta: funt egipski
Napięcie: 220 V
Wiza: wiza turystyczna jest wymagana (płatna na lotnisku lub granicy)

Kraj – informacje

Egipt to prawdziwy raj dla turystów, gdzie każdy na pewno znajdzie dla siebie coś dobrego. Niesamowite wspomnienia wywiozą stąd zarówno osoby lubiące aktywnie spędzać wypoczynek, jak i Ci lubiący poznawać kulturę i zabytki, a także osoby lubiące leżakowanie na plaży.

Ubranie i wyżywienie

Prosimy pamiętać o odpowiednim stroju – bluzki, koszule muszą przykrywać ramiona. Spodnie, spódnice, sukienki powinny zakrywać kolana. Taki strój obowiązuje zarówno kobiety, jak i mężczyzn.

Zdrowie i pomoc medyczna

Szczepienia nie są wymagane. Najczęstszą dolegliwością są problemy żołądkowe spowodowane zmianą klimatu, odmienną florą bakteryjną, piciem dużych ilości bardzo zimnych napoi gazowanych lub z lodem. Na tego typu dolegliwości leki egipskie są najskuteczniejsze i dostępne w każdej aptece. Jeżeli jednak leczą się Państwo stale w Polsce, radzimy przed wyjazdem skontaktować się z lekarzem oraz dokupić ubezpieczenie od chorób przewlekłych. Niektóre leki specjalistyczne w Egipcie mogą być trudno dostępne.

Transport lotniczy

W Egipcie znajduje się kilka lotnisk międzynarodowych, jednak większość turystów przylatuje do Kairu. Zwykle hotele dysponują własnymi środkami transportu z lotniska. Istnieje również linia autobusowa łącząca terminal krajowy z centrum miasta. Osoby pragnące samodzielnie przemieścić się z lotniska zawsze mogą skorzystać z taksówek. Loty krajowe obsługują połączenia pomiędzy większymi miastami i ośrodkami turystycznymi.

Ubezpieczenie

Wybierając się na wakacje do Egiptu zawsze należy mieć ubezpieczenie, przede wszystkim medyczne. Należy się upewnić, czy polisa obejmuje np. transport chorego do kraju, gdyż koszty leczenia są tu wysokie. Sprzęt nurkowy, rowery, deski windsurfingowe, Egipt jest rajem dla osób kochających nurkowanie i dlatego przyjeżdżają tu ludzie z całego świata, by móc przyjrzeć się bogatemu życiu podwodnemu. Niemal każdy większy hotel w Egipcie posiada klub lub ośrodek nurkowania, gdzie amatorzy mogą wziąć udział w przygotowanych pokazach, początkujący uzyskać licencję, a profesjonaliści wziąć udział w emocjonujących wyprawach. Kluby posiadają sprzęt do nurkowania oraz wykwalifikowany zespół szkoleniowy. W Egipcie przy luksusowych ośrodkach powstają również atrakcyjne pola golfowe. Przed rozpoczęciem imprezy sprzęt nurkowy, sportowy, kitesurfing etc. powinien być zgłoszony do naszego działu Rezerwacji. Nie mniej jednak należy liczyć się z faktem, iż firma przewozowa może odmówić zabrania dodatkowego bagażu ze względu na prawidłowe wyważenie samolotu. Opłaty za nadbagaż dokonuje się na lotnisku we wskazanym przez check-in miejscu. Wysokość opłat jest ustalana również w kasie na lotnisku. BP Alfa Star nie odpowiada za wysokość opłat pobieranych przez przewoźnika. Dodatkowo klienci muszą liczyć się z opłatami pobieranymi za transfer do/z hotelu za ponadwymiarowy bagaż.

Plaża

W Egipcie większość hoteli posiada prywatne plaże. W większości leżaki i parasole przeciwsłoneczne udostępniane są bezpłatnie. Wybierając się na plażę konicznie należy pamiętać o kremach do opalania z wysokim filtrem, okularach słonecznych oraz nakryciu głowy, by uniknąć poparzeń słońcem.

Położenie

Kraj położony jest na dwóch kontynentach – część wschodnia to półwysep Synaj należący do Azji, a część zachodnia usytuowana jest na kontynencie afrykańskim. Egipt zajmuje obszar 1 001 250 km2, w tym 95% to pustynia. Obszar pustynny przecina urodzajna dolina najdłuższej rzeki świata – Nilu.

Klimat

Dominuje tu klimat zwrotnikowy suchy, poza obszarem śródziemnomorskim na północy i delty Nilu, gdzie jest on bardziej wilgotny. W okresie jesienno-zimowym między dniem a nocą panują tu duże różnice temperatur. Słońce w Egipcie jest prawdziwym niebezpieczeństwem – sugerujemy stosowanie kremów z dużym filtrem (co najmniej 20 UVA/UVB). Ostrzegamy również przed opalaniem się w godz. 11.00-14.00.

Dokumenty i wiza

Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy dłużej niż data deklarowanego powrotu. Wiza jest obowiązkowa (poza Synajem, gdzie możemy otrzymać pieczątkę SINAI ONLY, jeżeli nie opuszczamy półwyspu). Znaczek wizowy w cenie 15 USD kupuje się na lotnisku. Dzieci, które posiadają paszport obowiązują te same przepisy wizowe co dorosłych (koszt znaczka wizowego 15 USD).

Przepisy celne

Rzeczy osobiste, kamery video, aparaty fotograficzne, lornetki, statywy, CD, magnetofony, laptopy (1 szt.), 200 szt. papierosów lub 25 sztuki cygar, 1 l alkoholu – SĄ WOLNE OD CŁA. Wwóz i wywóz gotówki w USD i EURO jest ograniczony do 10.000. Każdy turysta, który posiada ważną wizę, ma prawo dodatkowo dokonać zakupów w egipskich sklepach wolnocłowych w ciągu 24 godziny od przylotu.

Czas

Różnica pomiędzy czasem środkowoeuropejskim a egipskim wynosi 1 godzinę. Wyjątkiem są miesiące, w których następuje zmiana czasu z zimowego na letni lub odwrotnie. Wówczas, w zależności od pory roku, różnica czasu nie występuje lub wynosi 2 godziny.

Elektryczność

220 V. Gniazdka w hotelach są takie same jak w Polsce, zalecamy płaskie wtyczki.
Waluta, bankomaty, karty płatnicze
Podstawową jednostką monetarną jest funt egipski (LE), który dzieli się na 100 piastrów (pt.). Karty kredytowe i płatnicze są akceptowane. Bankomaty są dostępne w większości miast egipskich. Wypłacana jest waluta miejscowa w oparciu o przelicznik funta egipskiego w stosunku do USD na dany dzień - według kursów międzybankowych.

Napiwki

Tzw. „bakszysz” – jest odwiecznym, bliskowschodnim zwyczajem wręczania drobnych kwot w zamian za świadczone usługi. Powszechna w całym kraju praktyka, obejmuje wszystkie dziedziny życia, a zwłaszcza turystykę. Napiwek jest dla wielu Egipcjan głównym źródłem dochodu – nierzadko jedynym! Należy więc być przygotowanym, iż niejednokrotnie będzie on od Państwa wymagany. Planując urlopowy budżet warto przygotować sobie w tym celu dodatkową kwotę w wysokości ok. 10-15 USD na tydzień. Wręczony bakszysz sprawi, iż obsługa hotelowa, pracownicy na statku, kierowcy, kelnerzy czy też przewodnicy wyraźnie poprawiają jakość wykonywanych usług.

Zakupy i ceny

Zakupy można robić wszędzie. Należy jednak pamiętać, że zarówno na bazarach, jak i w sklepach z pamiątkami należy się targować – najlepiej długo i skutecznie. Egipcjanie znacznie zawyżają cenę, aby później negocjować wartość sprzedawanego towaru. Pośpiech nie jest wskazany – to swoisty rytuał pomiędzy sprzedającym a kupującym. Jeżeli jednak nie lubicie się Państwo targować, można znaleźć sklepy ze stałymi, ustalonymi cenami. Jeśli planują Państwo zakup: kamieni szlachetnych, półszlachetnych, złota czy papirusów warto zachować ostrożność, gdyż Egipcjanie posiadają niejednokrotnie wysokiej jakości podróbki.

Fotografowanie

Egipt jest rajem zarówno dla amatorów, jak i profesjonalnych fotografów. Dobre nasłonecznienie, bajeczne krajobrazy, starożytne, wspaniałe budowle, egzotyka, lazurowo-turkusowe Morze Czerwone.... ale: – podczas zwiedzania nie we wszystkich zabytkach można robić zdjęcia lub filmować; – w zabytkach nie można używać lamp błyskowych; – obowiązuje zakaz fotografowania obiektów wojskowych oraz tych o znaczeniu strategicznym, takich jak: elektrownie, mosty, porty, śluzy, Wielkiej Tamy w Asuanie, budynków rządowych, Kanału Sueskiego i baz wojskowych.

Inne rady

Cenne przedmioty, gotówkę, karty kredytowe, bilety lotnicze należy zdeponować w sejfie hotelowym. Nie należy nosić przy sobie większej gotówki ani paszportu, gdyż koszty związane z wystawieniem zastępczych dokumentów są bardzo wysokie. Należy zwracać uwagę na bagaże. Organizując sobie samodzielnie czas wolny, jak również przy dłuższych wyjazdach w inne rejony, należy powiadomić o tym pilota, przewodnika lub rezydenta i podać przypuszczalny czas powrotu. Jeśli turysta z własnej winy nie będzie mógł wracać lotem czarterowym, na który wystawiono mu bilet lub nie zgłosi się na zbiórkę w hotelu, sam ponosi koszty powrotu do kraju. Informacje dotyczące godziny wylotu wywieszane są w hotelu na tablicy informacyjnej na 1 dzień przed wylotem. W Egipcie dostępne są do zwiedzania prawie wszystkie meczety, świątynie chrześcijańskie. Biuro ALFA STAR nie ponosi odpowiedzialności za nienależyte wykonanie programów wycieczek fakultatywnych organizowanych przez pośredników egipskich, którzy nie są kontrahentami ALFA STAR.

Ambasada RP

Ambasada RP 5 Al-Aziz Usman, Az-Zamalik tel. 00202/3417456, 3409583 Konsulat RP w Aleksandrii 25 Talat Harb tel. 0348/30407

Komunikacja

W Egipcie Klienci naszego biura poruszają się klimatyzowanymi autokarami/minibusami. Rejsy po Nilu odbywają się statkami w dwu i trzyosobowych kajutach z łazienkami i WC. Egipt jest krajem o ogromnej powierzchni, dlatego odległości pomiędzy poszczególnymi punktami są dość znaczne. W przybliżeniu podajemy szczegóły transferów podczas wycieczek krajoznawczych i fakultatywnych: Hurghada - Kair ok. 480 km, przejazd autokarem trwa ok. 6 godzin -1 postój sanitarny. Hurghada - Asuan ok. 500 km, przejazd autokarem trwa ok. 7 godzin - 3 postoje sanitarne. Luksor - Hurghada ok. 320 km, przejazd autokarem trwa ok. 5 godzin - 1 postój sanitarny. Kair - Luksor ok. 670 km, przejazd pociągiem trwa ok. 10 godzin.

Telefony komórkowe

Najkorzystniej jest dzwonić z ulicznych automatów. Telefon do Polski: 00 48, następnie numer kierunkowy miasta pomijając zero i numer abonenta czyli np.: 00 48 22 672 42 32. Karty telefoniczne kosztują od 5 LE do 20 LE.

Kuchnia

Niewiele jest tradycyjnych egipskich restauracji, gdyż Egipcjanie rzadko jadają poza domem. Za to na ulicach jest mnóstwo straganów i kiosków, gdzie można szybko zjeść tradycyjną potrawę ful lub falafel. Lokalne restauracje są otwarte niemal całą noc, a w dużych miastach nawet do świtu. Warto spróbować zakąsek zwanych mezze oraz egipskie ciasta kukurydziane. Restauracje hotelowe serwują kuchnię międzynarodową.

Internet

W większych miastach bez problemu można znaleźć prywatne kawiarenki internetowe, jednak prędkość połączeń często daje wiele do życzenia, ze względu na duże obciążenie. Osoby posiadające laptopy i korzystające z sieci telefonicznej mogą również mieć problem z korzystaniem z Internetu, gdyż w Egipcie używane są różne wtyczki.

Wypożyczenie samochodu

W Egipcie jest niewiele miejsc, gdzie ktoś chciałby wypożyczyć samochód i samodzielnie poruszać się po ulicach. Tak naprawdę nikt nie przestrzega tu zasad ruchu drogowego i panuje tu nieopisany chaos. W Synaju i na wybrzeżu Morza Czerwonego, gdzie warunki są trochę lepsze, znajduje się kilka międzynarodowych firmy zajmujących się wynajmem samochodów. Ceny za wynajęcie są tu jednak dosyć wysokie. Do wypożyczenia auta niezbędne jest prawo jazdy.

001TUI.jpg AGAT.gif ALMA.gif ALPE.gif ARIN.gif ATLP.gif ATLS.gif BUKS.gif BVAC.gif BVBE.gif BVCC.gif BVES.gif BVEX.gif BVOR.gif BVPR.gif BVSK.gif BVWY.gif DAMP.gif DELT.gif DERW.gif DLPW.gif ECCO.gif ECTR.gif EPTR.gif EU90.gif EXIM.gif FNCB.gif FSUN.gif GREC.gif HIT.gif ISLA.gif ITAG.gif ITAK.gif ITAN.gif JAWR.gif JNNW.gif KARP.gif LEKR.gif LUDO.gif MADA.gif MEDE.gif MILE.gif NPL.gif OAS.gif OKTU.gif OLIM.gif OREX.gif ORKA.gif ORLA.gif PANO.gif PKOM.gif RDLF.gif RETM.gif RNBW.gif SAAC.gif SAGL.gif SAJU.gif SALF.gif SALI.gif SANW.gif SASU.gif SATF.gif SAVI.gif SAWS.gif SAZU.gif SNDB.gif SNOW.gif SOPL.gif SPCT.gif SRSU.gif SYAB.gif SYAC.gif SYAD.gif SYAT.gif SYBP.gif SYBU.gif SYGR.gif SYIN.gif SYKM.gif SYLO.gif SYMF.gif SYPR.gif SYQT.gif SYRG.gif SYSO.gif SYSP.gif SYTP.gif SYVT.gif SZAR.gif TRAD.gif VALT.gif VANT.gif VART.gif VBAR.gif VBFC.gif VBON.gif VCAM.gif VCOL.gif VEKO.gif VFRA.gif VGAM.gif VGLN.gif VGNF.gif VHEL.gif VHOR.gif VITN.gif VITX.gif VIVA.gif VIWT.gif VKWB.gif VLIN.gif VLOO.gif VMAR.gif VMAT.gif VMCH.gif VMKA.gif VNET.gif VOTI.gif VPEF.gif VPLU.gif VREG.gif VSEJ.gif VSJE.gif VSKI.gif VSLV.gif VSOL.gif VSPP.gif VSUM.gif VTES.gif VTRV.gif VWIL.gif VWTS.gif VXEM.gif.jpg VYOB.gif WECR.gif WEZY.gif
cookies
Ta strona używa ciasteczek
Ta strona używa ciasteczek , dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
OK, ROZUMIEM