menu
wyszukaj
zamknij
Kreta

Informacje – ogólne

Stolica:
Ludność: 630 tys.
Pow: 8336 km2
Język urzędowy: grecki
Waluta: euro

Kraj

Kreta jest największą z greckich wysp. Ma 250 km długości i od 15 do 60 km szerokości. Jest ona najdalej na południe wysuniętą częścią Grecji i stanowi pomost pomiędzy Europą, Azją i Afryką. Stolicą i największym miastem na wyspie jest Heraklion. Pod względem geograficznym krajobraz Krety jest bardzo urozmaicony.

Ubranie i wyżywienie

Nie ma obostrzeń jeśli chodzi o strój. Warto jednak pamiętać o tym, by zachować dobry gust, np. w większości klasztorów dostępnych dla turystów od zwiedzających wymaga się skromnego ubioru, w szczególności długiej spódnicy lub spodni. Nie jest tolerowany strój plażowy.

Zdrowie i pomoc medyczna

Nie ma obowiązkowych szczepień przed wyjazdem na Kretę. Opieka medyczna jest łatwo dostępna. Osobom opłacającym składki na NFZ przysługuje prawo do skorzystania z bezpłatnej służby zdrowia, o ile przedstawią zaświadczenie o ubezpieczeniu (formularz E-111). W razie konieczności zakupu lekarstw, pacjent powinien uprzednio otrzymać receptę. Apteki współpracujące z IKA realizują recepty zgodnie z taryfą ulgową (do 25% wartości leku).

Transport lotniczy

Transport lotniczy obsługują dwa duże lotniska: Heraklion oraz Chania.

Ubezpieczenie

Osoby opłacające składki na NFZ w przypadku wyjazdu turystycznego mają prawo do skorzystania z bezpłatnej służby zdrowia, o ile przedstawią zaświadczenie o ubezpieczeniu (formularz E-111). Jeżeli konieczna jest wizyta prywatna należy pokryć wszelkie koszty leczenia, a po powrocie do kraju starać się o zwrot kosztów (po przedstawieniu szczegółowych rachunków).

Sprzęt nurkowy, rowery, deski windsurfingowe,

Turyści, którzy zamierzają nurkować w czasie swojego urlopu powinni uzyskać zezwolenie na nurkowanie w urzędzie portowym miejscowości, w której przebywają. Zezwolenie określa rejon, w którym dozwolone jest nurkowanie oraz określa zasady nurkowania na danym terenie. Zgodnie z prawem o ochronie zabytków niedozwolone jest wydobywanie z dna morskiego jakichkolwiek przedmiotów.

Plaża

Na terenie Krety korzystanie z większości plaż jest bezpłatne. Za dodatkową opłatą można wypożyczyć leżak lub parasol przeciwsłoneczny.

Położenie

Grecka wyspa położona na Morzu Śródziemnym. Jest największą grecką wyspą, i piątą co do wielkości wyspą śródziemnomorską. Linia brzegowa ma długość ok. 1040 km. Największym miastem jest Heraklion (Iraklion).

Klimat

Występuje tutaj przemieszanie klimatu śródziemnomorskiego, kontynentalnego i afrykańskiego. Lato jest gorące i suche, w zimie jest chłodniej. W rejonach górskich opady są dużo wyższe niż w reszcie wyspy, szczyty często pokrywa śnieg (od listopada do maja). Roślinność jest skąpa, bujniej rozwija się w wilgotniejszych rejonach.

Dokumenty i wiza

Obywatele UE nie potrzebują wiz przy planowanym wyjeździe do Grecji. Aby przekroczyć granicę wystarczy mieć dowód osobisty lub ważny paszport (minimum 6 miesięcy).

Przepisy celne

Zgodnie z normą unijną nie istnieją ograniczenia w przewozie towarów przeznaczonych do użytku osobistego.

Czas

Czas na Krecie jest przesunięty o 1 godzinę do przodu w stosunku do czasu polskiego. Obowiązuje również podział na czas letni i zimowy.

Elektryczność

220 V, gniazdka typowe, takie jak w Polsce.

Waluta, bankomaty, karty płatnicze

W Grecji i na Krecie od 01.01.2002 jednostką monetarną jest euro. Banki czynne są w godzinach 8.00-14.00 od poniedziałku do czwartku oraz w piątki 8.00-13.00. Bankomaty przyjmujące karty EC oraz karty kredytowe znajdują we wszystkich większych miejscowościach. Do powszechnie akceptowanych kart kredytowych należą karty Access, Visa i American Express. Są one honorowane w większych sklepach, restauracjach i wypożyczalniach samochodów

Napiwki

Napiwki są wyrazem podziękowania za świadczoną nam usługę. Przyjęty jest zwyczaj pozostawiania ok. 10% wartości rachunku w restauracjach, hotelach czy taksówkach.

Zakupy i ceny

Zakupy w Grecji opłacają się zwłaszcza, gdy kupuje się bezpośrednio u producentów. W miastach odbywają się cotygodniowe uliczne targi, na których można kupić świeże owoce, warzywa, zioła czy też ryby. Ceny są na ogół niższe niż w supermarketach, a targowanie się jest niemal koniecznością. W większości towary na Krecie są najczęściej dowożone i obłożone dość wysoką marżą.

Fotografowanie

Fotografowanie i filmowanie - nie jest dozwolone we wszystkich obiektach przeznaczonych dla zwiedzających. W niektórych muzeach i świątyniach fotografowanie możliwe jest po wniesieniu stosownej opłaty, dlatego też najlepiej zorientować się, czy nie ma zakazu fotografowania.

Ambasada RP

Ambasada RP w Atenach Chryssanthemon 22, 154-52 Paleo Psychico Konsulat RP w Heraklionie: Konsul Honorowy: Stelios Golemis pn.-pt. 9.00-13.30 Psaromilingon 16 (2 piętro) Tel/fax 0 810 221 786 Heraklion - Crete - Greece

Komunikacja

Autobusy są na Krecie sprawnie działającym środkiem transportu. Można się nimi poruszać zarówno w dużych miastach, jak i pomiędzy poszczególnymi miejscowościami. Autobusy z Heraklionu do Ammoudary i okolicznych miejscowości kursują co pół godziny. Bilety można kupić w supermarketach, kioskach, na przystankach lub w autobusie, ale tu jest drożej. Bilety na trasy międzymiastowe kupujemy bezpośrednio w autobusie. Taksówki są również korzystnym środkiem lokomocji, jednak radzimy korzystać wyłącznie z tych licencjonowanych. Przed podróżą warto uzgodnić jaki może być orientacyjny koszt przejazdu. Wsiadając do taksówki należy zwrócić uwagę, czy kierowca włączył licznik. Przy zamówieniach telefonicznych należy liczyć się z tym, że licznik bije od przyjęcia zamówienia.

Telefony komórkowe

Po włączeniu roamingu telefony komórkowe działają bez zastrzeżeń. Rozmawianie przez telefon podczas prowadzenia samochodu jest zabronione.

Kuchnia

Kuchnia grecka zaliczana jest do jednych z Wpływ na taki stan rzeczy ma m.in. słońce, które sprawia, że owoce i warzywa są dojrzałe i mają niepowtarzalny smak, morze i najlepsze ryby, krewetki, ośmiornice i małże, a także sięgające starożytności i przekazywane z pokolenia na pokolenia tradycje kulinarne. Kuchnia grecka zaliczana jest do śródziemnomorskich. Jadłospis jest urozmaicony, a ceny przystępne. Najczęściej serwowane potrawy to: duszonki, zapiekanki i potrawki oraz pieczone mięsa. Wyborne są też sałaty i przystawki. W nadmorskich tawernach popularne są owoce morza (kalmary, mule, ośmiornice i krewetki pod wieloma postaciami).

Internet

Internet jest powszechnie dostępny. W większych hotelach istnieje możliwość korzystania z sieci bezprzewodowych.

Wypożyczenie samochodu

W zależności od rejonu Krety dostępność wypożyczalni samochodów jest bardzo różna. W przypadku mniejszych miejscowości może to być nieco bardziej problematyczne. Zawsze można skorzystać z rezerwacji za pośrednictwem Internetu lub telefonicznie. Generalnie wypożyczenie samochodu na Krecie jest stosunkowo łatwe i tanie. Aby wynająć samochód należy spełniać następujące warunki posiadać prawo jazdy co najmniej sześć miesięcy, mieć ukończone 21 lat.

001TUI.jpg AGAT.gif ALMA.gif ALPE.gif ARIN.gif ATLP.gif ATLS.gif BUKS.gif BVAC.gif BVBE.gif BVCC.gif BVES.gif BVEX.gif BVOR.gif BVPR.gif BVSK.gif BVWY.gif DAMP.gif DELT.gif DERW.gif DLPW.gif ECCO.gif ECTR.gif EPTR.gif EU90.gif EXIM.gif FNCB.gif FSUN.gif GREC.gif HIT.gif ISLA.gif ITAG.gif ITAK.gif ITAN.gif JAWR.gif JNNW.gif KARP.gif LEKR.gif LUDO.gif MADA.gif MEDE.gif MILE.gif NPL.gif OAS.gif OKTU.gif OLIM.gif OREX.gif ORKA.gif ORLA.gif PANO.gif PKOM.gif RDLF.gif RETM.gif RNBW.gif SAAC.gif SAGL.gif SAJU.gif SALF.gif SALI.gif SANW.gif SASU.gif SATF.gif SAVI.gif SAWS.gif SAZU.gif SNDB.gif SNOW.gif SOPL.gif SPCT.gif SRSU.gif SYAB.gif SYAC.gif SYAD.gif SYAT.gif SYBP.gif SYBU.gif SYGR.gif SYIN.gif SYKM.gif SYLO.gif SYMF.gif SYPR.gif SYQT.gif SYRG.gif SYSO.gif SYSP.gif SYTP.gif SYVT.gif SZAR.gif TRAD.gif VALT.gif VANT.gif VART.gif VBAR.gif VBFC.gif VBON.gif VCAM.gif VCOL.gif VEKO.gif VFRA.gif VGAM.gif VGLN.gif VGNF.gif VHEL.gif VHOR.gif VITN.gif VITX.gif VIVA.gif VIWT.gif VKWB.gif VLIN.gif VLOO.gif VMAR.gif VMAT.gif VMCH.gif VMKA.gif VNET.gif VOTI.gif VPEF.gif VPLU.gif VREG.gif VSEJ.gif VSJE.gif VSKI.gif VSLV.gif VSOL.gif VSPP.gif VSUM.gif VTES.gif VTRV.gif VWIL.gif VWTS.gif VXEM.gif.jpg VYOB.gif WECR.gif WEZY.gif
cookies
Ta strona używa ciasteczek
Ta strona używa ciasteczek , dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
OK, ROZUMIEM