menu
wyszukaj
zamknij
Turcja

Informacje – ogólne

Stolica: Ankara
Ludność: 72 mln
Pow: 783 562 km2
Język urzędowy: turecki
Waluta: nowa lira turecka

Kraj

Turcja podbija serca Polaków od wielu lat. Zainteresowanie wyjazdami do tego pięknego kraju rośnie z roku na rok. Turyści kochający wspaniałe plaże bez wątpienia zachwycą się Laguną Oludeniz, która razem z otaczającymi wzgórzami tworzy jedno z najpiękniejszych miejsc świata.

Ubranie i wyżywienie

Strój w Turcji jest niezwykle istotny. Turyści są tu bardzo mile widziani, o ile nie łamią powszechnie znanych tu reguł. Warto pamiętać, iż strój bikini akceptowany jest wyłącznie na plaży, a w miejscach publicznych np. meczetach obowiązuje przyzwoity strój: długa spódnica, spodnie, bluzka okrywająca ramiona, często również w meczetach w przypadku kobiet wymagane jest nakrycie głowy.

Zdrowie i pomoc medyczna

Wybierając się do Turcji należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach związanych ze zdrowiem. Niezbędne jest wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego i upewnienie się czy obejmuje ono ewentualny transport do szpitala w kraju. Umowy UE w tym zakresie nie mają tu zastosowania, a leczenie w Turcji jest drogie, zaś standard opieki medycznej nie jest zbyt wysoki. Watro pomyśleć też o niezbędnych szczepieniach i przygotowaniu się na ewentualne dolegliwości takie jak biegunka czy udar słoneczny.

Transport lotniczy

Transport lotniczy w Turcji jest dobrze rozwinięty. Warto jednak pamiętać, iż konieczna jest wcześniejsza rezerwacja, której można dokonać np. za pośrednictwem miejscowych agencji. W Turcji funkcjonuje wiele niedrogich połączeń krajowych.

Ubezpieczenie

Przed wyjazdem do Turcji wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego jest wręcz niezbędne. Również osoby lubiące aktywnie spędzać swój wypoczynek powinny pomyśleć o dodatkowym wykupieniu odpowiedniej polisy.
Sprzęt nurkowy, rowery, deski windsurfingowe,
Kurorty tureckie posiadają atrakcyjną ofertę, jeśli chodzi o sporty wodne. W większych kurortach znajdują się kluby lub szkoły nurkowania, gdzie pod okiem fachowców można przejść kurs i uzyskać odpowiedni certyfikat. Oprócz tego popularnością cieszy się tu windsurfing, żeglarstwo, narty wodne czy też loty na paralotni. W czasie pobytu w Turcji istnieje również możliwość skorzystania z pół golfowych przygotowanych specjalnie dla turystów. W ostatnich latach ich liczba imponująco wzrosła.

Sejf

Praktycznie każdy hotel posiada sejf w recepcji, obiekty o wyższym standardzie mają je także w wyposażeniu pokoi. Zawsze jest to jednak usługa płatna.

Plaża

Korzystając z plaż w Turcji należy pamiętać, iż strój plażowy akceptowany jest tylko na plaży. Plaże w Turcji nie należą do zbyt czystych, dlatego warto pomyśleć o obuwiu ochronnym.

Położenie

Turcja to ogromne państwo o powierzchni niemal dwukrotnie większej niż powierzchnia Polski. Leży ona na styku Wschodu i Zachodu. Do Europy należy zaledwie 3% powierzchni, pozostała część należy do Azji. Do tureckich sąsiadów zaliczamy: Grecję, Bułgarię (od pn.-zach.), Gruzję i Armenię (od pn.-wsch.), Iran (od wsch.) oraz Syrię i Irak (od pd.-wsch.). Turcja otoczona jest trzema morzami: Śródziemnym, Czarnym i Egejskim.

Klimat

Turcja to tak naprawdę trzy strefy klimatyczne. Pierwsza to obszar morza Marmara oraz wybrzeży mórz Śródziemnego i Egejskiego, gdzie panuje typowo śródziemnomorski klimat z gorącym latem i łagodną zimą. Druga to region Morza Czarnego o ciepłych latach i również łagodnych zimach. Trzecia zaś to obszar środkowej i wschodniej Anatolii z upalnymi i suchymi latami i chłodnymi zimami.

Dokumenty i wiza

Wymagania wizowe, a także koszty związane z jej uzyskaniem są różne i zależą od narodowości. Obywatele RP wnoszą opłatę w wysokości 15 € lub 20 $ otrzymują ją na lotnisku w Turcji zaraz po przylocie. Wizę można wykupić także on-line przez stronę internetową www.evisa.gov.tr/en/ . Ważne jest, by posiadać paszport ważny co najmniej 6 miesięcy.

Przepisy celne

Do Turcji można wwieźć 200 papierosów, 50 cygar, 0,75l alkoholu, 5l wina lub likieru. Wwóz rzeczy wartościowych np. laptop czy telefon komórkowy może zostać odnotowany w paszporcie, a później przy wyjeździe może być sprawdzane, czy właściciel nie sprzedał tych rzeczy. Najcięższym przestępstwem jest posiadanie narkotyków i jest ono surowo karane.

Czas

Standardowy czas GMT +2 godz. Latem (IV-X) następuje przesunięcie o 1 godz.

Elektryczność

220 V. Stosuje się wtyczki okrągłe o dwóch bolcach.

Waluta, bankomaty, karty płatnicze

Obowiązującą walutą jest lira turecka (YTL). Nie ma ograniczeń co do wysokości wwożonej kwoty. Jeśli chodzi o formy płatności to najbardziej popularna jest płatność gotówką. Powszechne są tu również całodobowe bankomaty, kantory wymiany walut i banki (tu jednak formalności zajmują więcej czasu i potrzebny jest paszport). Coraz więcej hoteli i restauracji akceptuje karty typu Visa czy MasterCard. Warto mieć też przy sobie trochę obcej waluty jak euro czy dolary.

Napiwki

W Turcji przyjęta jest zasada, iż napiwek należy się każdemu, kto wyświadcza nam jakąś przysługę, zarówno w restauracji (10-15%), w hotelu, jak również w takich miejscach jak kino.

Zakupy i ceny

Wybierając się na zakupy można skorzystać z bardzo europejskich centrów handlowych czy galerii lub też wybrać się na typowo turecki Wielki Bazar, gdzie godzinami można przemierzać kolejne alejki odkrywając nowe perełki godne zakupu. Warto jednak pamiętać, że w Turcji możemy mówić wręcz o obowiązku targowania się. To istny rytuał, w którym uczestniczy sprzedawca i klient. Im dłużej trwają negocjacje, tym większa satysfakcja z zakupy. Towary można również kupić w sklepach z ustalonymi z góry cenami.

Fotografowanie

W czasie zwiedzania fotografowanie jest dozwolone, jednak przed każdym wejściem do obiektu zabytkowego należy upewnić się, jakie obowiązują w nim procedury związane z używaniem sprzętu tego typu. Muzea czasem pobierają opłaty za filmowanie i fotografowanie, często zakazane jest używanie lamp błyskowych. Fotografując meczety należy pamiętać, by robić to z odpowiednią dyskrecją i również bez lamp błyskowych.

Ambasada RP

Ambasada RP Ataturk Bulvari 241 Kavaklidere Posta Kutusu 20, 06650 Ankara tel. 0312/4675619,4673365 KONSULAT GENERALNY W STAMBULE Istanbul - Maslak, Giz 2000 Plaza, Ayazaga Köyü Yolu No: 7, K. 5 Tel : (+90 212) 2906630 - 2906631

Komunikacja

Najbardziej popularnym środkiem lokomocji w Turcji są dolmusze, czyli małe, szare busy, których częstotliwość kursowania jest duża, często zatrzymują się tam, gdzie jest potencjalny klient. Opłata to równowartość od 2 do 5 zł w zależności od trasy. Jeżeli chodzi o taxi, należy uzgodnić trasę oraz cenę przed rozpoczęciem podróży. Oprócz tego wybierając się na wycieczkę warto wybierać autobusy, które zapewniają szybki, niezbyt drogi i wygodny sposób podróżowania. Poruszając się po mieście można korzystać również z autobusów, taksówek, a w większych miastach z metra.

Telefony komórkowe

Działają bez zastrzeżeń (rozmowy lokalne są bardzo tanie, międzynarodowe-drogie). Można również korzystać z powszechnie dostępnych aparatów telefonicznych na kartę.

Internet

W Turcji w prawie każdym hotelu cztero- lub pięciogwiazdkowym są kafejki internetowe. W hotelach o wysokim standardzie coraz częściej w recepcji można korzystać z Internetu bezprzewodowego.

Wypożyczenie samochodu

Możliwe jest wypożyczenie samochodu zarówno w lokalnych, jaki i międzynarodowych firmach. Koszt wynajmu jest dosyć wysoki i wymagane jest ukończone 21 lat, co najmniej 1 rok posiadania prawa jazdy oraz karta kredytowa lub spora ilość gotówki na wpłacenie kaucji.

cookies
Ta strona używa ciasteczek
Ta strona używa ciasteczek , dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
OK, ROZUMIEM